„Szachy" wg Jana Kochanowskiego
Balet Cracovia Danza w Krakowie

15-07-2020 20:30, Rynek Wielki
Czas trwania: 70 minut
Bezpośrednią inspiracją do spektaklu stał się poemat Szachy wielkiego polskiego poety epoki renesansu – Jana Kochanowskiego. Tancerze poprzez pantomimę i taniec, w którym ożywione zostały autentyczne XVI-wieczne włoskie i francuskie choreografie, odtwarzają grę mistrzowsko opisaną przez poetę. Emocjonująca rozgrywka pomiędzy konkurentami do ręki duńskiej księżniczki przenosi się ze stołu szachowego na scenę, a figury szachowe ożywają by wprowadzić widza w świat baśni i wyobraźni. Fragmenty dzieła Kochanowskiego czytane przez aktora pełniącego rolę narratora dopełniają spektakl. Pełen wyobraźni i humoru tekst, przedstawiający postacie nie pozbawione uczuć i emocji, żywa i dynamiczna akcja, sprawiają, że dzieło to staje się wspaniałym materiałem do stworzenia spektaklu opartego na tańcu renesansowym i ruchu pantomimicznym.

„Lament na placu Konstytucji" wg „Lamentu” Krzysztofa Bizio
Teatr Polonia w Warszawie

29-07-2020 18:00, Rynek Wodny
Czas trwania: 75 minut
  Opis spektaklu: Babcia, matka i wnuczka, mówią o swoich problemach i nadziejach, sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas. Propozycja teatru ulicznego czy raczej chodnikowego, ale nie tego z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, lecz prostego, proponującego przechodniom zwykłe słowo, historię, bezpośredni dialog, ofiarowującego aktorów z ich umiejętnościami zainteresowania słuchaczy, zagrania problemu, postaci, charakteru. Tylko tyle i aż tyle.

„Zagłada” na podstawie powieści autorstwa Piotra Szewca Fundacja Banina z Warszawy

12-09-2020 19:30, Park Miejski (w czasie Ulicy Literackiej)
Czas trwania: 50 minut
Spektakl „Zagłada” jest adaptacją utworu zamościanina Piotra Szewca o tym samym tytule. Książka po raz pierwszy ukazała się w 1987 roku. Portretuje grupę mieszkańców miasta Zamość, dla których spokój i uporządkowana codzienność są głównym sensem działania. Utwór jest zapisem jednego dnia z życia miasta, prawdopodobnie latem 1939 roku, gdy nawet przyroda zdawała się przeczuwać nadchodzącą tragedię. W książce wielokrotnie powraca motyw końca, który niechybnie nadejdzie. Wiemy, jak skończyła się rzeczywistość bohaterów „Zagłady”. Pytanie, co zrobić, by dzisiaj leniwa codzienność nie doprowadziła do powtórki.