„DROM - ścieżkami Romów" Teatr Migro - Kraków

20-06-2021 godz. 19:00, Rynek Wielki
Czas trwania: 50 minut wstęp wolny
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz?DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.Wykonawcy: Anna Jedlikowska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska/Magdalena Pamuła, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Marek Gierat, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

„Once" Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy

26-06-2021 godz. 21:30, Rynek Wielki
Czas trwania: 80 minut
Bilet: 12.00 zł
Tak więc narodziła się opowieść...To po prostu musiało się zdarzyć. Dwoje ludzi zakochało się w sobie. Czując miłość, świat się przebudził, lecz Ona i On poczuli się w tym świecie uwięzieni. Odlecieli więc na kieszonkowej komecie, wznosząc się wyżej i wyżej wprost do gwiazd. Ona ześlizgnęła się, a kiedy on chwycił ją za rękę, zniknęła w jego dłoni... Zasnęli, a każde z nich bało się obudzić to drugie i tylko szeptali sobie sny nawzajem. Od tej chwili ta opowieść wiedzie nas poprzez śmiech i łzy...od niezdarnego Amora, przez eleganckiego szatana, wymagającą śmierć aż do nieznanego końca. „Pewnego razu...” jest dedykowane wiecznemu dziecku żyjącemu w każdym z nas.

„Faust" Teatr A Part Katowice

27-06-2021 godz. 22:00, Rynek Wielki
Czas trwania: 60 minut
Bilet: 12.00 zł
„Faust” jest trzecią częścią plenerowego Tryptyku Egzystencjalnego, kolejnym, po „Feminie” i „El Niňo” autorskim widowiskiem Teatru A Part dotykającym kwestii kruchości, trudu i tajemnic ludzkiej egzystencji w kontekście towarzyszących jej popędów i emocji. Przedstawienie jest osnute na kanwie mitu faustycznego i nawiązuje do wątków zawartych w dwóch najsłynniejszych dziełach faustowskich: „Tragicznych dziejach doktora Faustusa” Marlowa i „Fauście” Goethego, nie jest jednak adaptacją znanych literackich pierwowzorów. Historia faustyczna oraz alchemiczny sztafaż są tu pretekstem do kreowania teatralnych obrazów dotyczących dwoistości natury ludzkiej, rozpostartej między młodość i starość, potrzeby ciała i ducha, seksualne siły i pęd ku śmierci, potrzebę poznania i zagubienie, intelekt i emocje. Na poziomie opowieści to historia o kobiecie i zadurzonym w niej mężczyźnie, zaplątanym w obsesyjną spiralę uczuć. Świat, w którym rozgrywa się spektakl to emocjonalny sabat, odbywający się w głowie bohatera. Podobnie jak w poprzednich przedstawieniach plenerowych teatru opowiadana w „Fauście” historia to w istocie mroczny egzystencjalny melodramat.

„Historia Jakubowa. Opowieść ludowa chłopska i babska" Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska, Bart Pałyga

29-06-2021 godz. 21:30, Rynek Wodny
Czas trwania: 60 minut
Spektakl słowny, spektakl muzyczny; opowieść słowem i muzyką.W widowisku wykorzystano fragmenty „Słowa o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, „Marii” Antoniego Malczewskiego, „Zamku kaniowskiego” Seweryna Goszczyńskiego, „Katechizmu poddanych galicyjskich” Konstantego Słotwińskiego, „Transakcji chłopami” Janusza Deresiewicza, „Historii Polski 1795-1918” Andrzeja Chwalby oraz innych tekstów źródłowych, literackich i opracowań historycznych.

„Pan i Pani O!" Teatr Pantomimy Mimo Warszawa

03-07-2021 godz. 18:00, Amfiteatr
Czas trwania: 50 minut bezpłatna wejściówka
Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i po części z zapomnianych historii, mieszka Pan O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam.Gdzieś daleko mieszka Pani O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jedna chwila, zmienia w jej życiu wszystko.Krok po kroku obserwujemy ich spotkanie, czasem zabawne a czasem nieco mniej. Jednak miejsce, w którym się odnaleźli, okazuje się mieć własny pomysł na tę parę. Wciąga bohaterów w wir zdarzeń, mogących prowadzić tylko w jeden kierunku. Czy będą podążać tam wspólnie? Czy zrozumieją, że ich spotkanie to dopiero początek podróży?Wizualna komedia bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością dnia codziennego.Do tego odrobina magii i absurdu, też z życia wziętych.

„Bruno Sznajder" Teatr Latarnia Borki/Podlasie

09-07-2021 godz. 21:30, Dziedziniec Wewnętrzny Pałacu Zamoyskich
Czas trwania: 60 minut bezpłatna wejściówka
Spektakl „Bruno Sznajder" – to krótka tragikomedia napisana z dramaturgiczną maestrią typową dla Sławomira Mrożka. Ciekawostką jest fakt, że sztuka została napisana w latach 70, a odnaleziona zupełnie niedawno i opublikowana w 2010 roku w tomie Sztuki odnalezione.Czy tematy poruszane przez Mrożka jakkolwiek się zestarzały? Tadeusz Nyczek w posłowiu do Sztuk odnalezionych pisze: „...może danie wcale nie jest takie zimne i wystarczy je tylko podgrzać...." Teatr Latarnia zabiera się zatem do podgrzewania. Na gorącej patelni Lis, Kogut i Bruno Sznajder. Pomiędzy nimi przewrotna gra, w której odsłaniają się kolejne ludzkie przywary przypominając, że nadal „żyjemy w mało ideowych czasach...".